Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2013, sygn. IBPBII/2/415-581/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-581/13/AK
Skutki podatkowe wniesienia w formie aportu obligacji do spółki komandytowo-akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki będącej emitentem obligacji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) po ponownym rozpatrzeniu, w związku z prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 01 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 1421/12, wniosku z dnia 02 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 07 lutego 2012 r.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione w ww. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie aportu obligacji do spółki komandytowo-akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki będącej emitentem obligacji (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07 lutego 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie aportu obligacji do spółki komandytowo-akcyjnej powstałej z przekształcenia spółki będącej emitentem obligacji.
W dniu 07 maja 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów wydał indywidualną interpretację Znak: IBPB II/2/415-179/12/AK, w której uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe stwierdzając, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie mamy do czynienia z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci obligacji do spółki komandytowo-akcyjnej i objęciem jej akcji a z przekształceniem. Jak wskazał wnioskodawca spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca emitentem obligacji zamierza w przyszłości na podstawie art. 551 Kodeksu spółek handlowych przekształcić się w spółkę osobową. Będzie to spółka komandytowo-akcyjna. Zatem w przedmiotowej sprawie nie może być mowy o wniesieniu aportu, dlatego też art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdzie zastosowania. W momencie przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo-akcyjną dojdzie do wykupu obligacji a świadczeniem jakie uzyska wnioskodawca będzie dyskonto ustalone w proporcji do czasu, jaki upłynął od dnia emisji obligacji. Uzyskany przez wnioskodawcę przychód będzie stanowił przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty