09.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.587.2024.2.SJ

Powstanie przychodu w związku z wypłatą zysków z lat ubiegłych, osiągniętych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nieprzekazanych przed przekształceniem tej działalności w sp. z o.o. na prywatne konto Wnioskodawcy, lecz zaksięgowanych w sp. z o.o. i wypłaconych z tej sp. z o.o. przez Wnioskodawcę tytułem Jego zysków wypracowanych przed przekształceniem.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 5 grudnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan .... (dalej również jako: „Wnioskodawca”, „Podatnik”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Od 3 kwietnia 2017 r. Wnioskodawca prowadził jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedmiotem tej działalności gospodarczej była m.in. sprzedaż detaliczna różnego typu produktów (w tym m.in. kosmetycznych i suplementów diety) prowadzona stacjonarnie i przez Internet. Wnioskodawca w związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (opodatkowanie liniowe).

W dniu 1 grudnia 2022 r. przedsiębiorca jednoosobowy został wykreślony z CEIDG w związku z tym, iż w lipcu 2022 r. doszło do przekształcenia Jego jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową – X sp. z o.o. Przekształcenie zostało dokonane na podstawie art. 551 § 5 oraz art. 584 [1]-584 [13] ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. Po przekształceniu Pan .... stał się jedynym wspólnikiem X sp. z o.o. W czerwcu 2023 r. do spółki dołączył drugi wspólnik i z tym dniem X sp. z o.o. przestała być spółką jednoosobową. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w latach ubiegłych Wnioskodawca osiągał zyski, które zostały zgodnie z prawem opodatkowane. Zyski te nie były wypłacane Wnioskodawcy, ale pozostawały w jednoosobowej działalności gospodarczej. Przekształcenia dokonano w oparciu o plan przekształcenia, zaopiniowany i zatwierdzony przez biegłego rewidenta. W związku z przekształceniem został przygotowany bilans powstałej na skutek przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na dzień otwarcia. Jak już zaznaczono, zyski wypracowane w ramach działalności przedsiębiorcy jako osoby fizycznej nie zostały przed przekształceniem przekazane na prywatne konto Wnioskodawcy, lecz zostały w konkretnej kwocie wykazane na kapitale zapasowym powstałej z przekształcenia sp. z o.o. na koncie „zysk z lat ubiegłych”. W związku z powyższym możliwe jest dokładne wskazanie, jaka część kapitału spółki stanowi zyski osiągnięte przez Wnioskodawcę w okresie prowadzonej działalności jako przedsiębiorca indywidualny. Planowana jest wypłata ze spółki zysków wypracowanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności jednoosobowej. Wypłata opisanych zysków nastąpi na podstawie uchwały, podjętej na podstawie przepisów k.s.h. na nadzwyczajnym lub zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Planowana wypłata przez spółkę zysków wypracowanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności przed przekształceniem nastąpi poprzez obniżenie kapitału zapasowego. Z treści uchwały będzie wynikało wprost, że wypłacana Wnioskodawcy kwota stanowi zyski, jakie wypracował w ramach prowadzonej działalności jednoosobowej przed jej przekształceniem w spółkę kapitałową. Wypłata ww. kwoty, wiążąca się z obniżeniem kapitału zapasowego spółki nie przybierze żadnej szczególnej formy przewidzianej w przepisach prawa handlowego wyłącznie dla udziałowców spółki. Nastąpi przelew z rachunku bankowego spółki na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Wypłata tej kwoty nie wiąże się z statusem Wnioskodawcy jako wspólnika spółki, a jedynie z działalnością, jaką prowadził przed przekształceniem, nie zmieni się zakres uprawnień Wnioskodawcy jako udziałowca spółki, nie będzie się wiązać ze zmniejszeniem ilości ani wartości Jego udziałów, a także nie wpłynie na poziom Jego prawa do udziału w zyskach spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne