Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2013, sygn. IBPBI/1/415-554/13/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-554/13/ŚS
Dot. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków poniesionych przed rozpoczęciem jej prowadzenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 5 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, uzupełnionym w dniach 13 i 20 sierpnia 2013 r., w zakresie:
- możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków poniesionych przed rozpoczęciem jej prowadzenia jest nieprawidłowe,
- momentu zaliczenia ww. wydatków do kosztów podatkowych jest bezprzedmiotowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków poniesionych przed rozpoczęciem jej prowadzenia. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 sierpnia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-553/13/ŚS, IBPBI/1/415-554/13/ŚS wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 13 i 20 sierpnia 2013 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W marcu 2013 r. Wnioskodawca po ukończeniu aplikacji adwokackiej, którą odbywał od stycznia 2010 r. do grudnia 2012 r. przystąpił do egzaminu adwokackiego. W związku z uzyskaniem pozytywnego rezultatu, w ramach egzaminu adwokackiego, Wnioskodawca planuje podjęcie samodzielnej działalności gospodarczej, po uzyskaniu wpisu na listę adwokatów. Wniosek w tym zakresie został już złożony w Okręgowej Radzie Adwokackiej i zostanie rozpoznany w 2013 r., przy czym konieczne jest także zajęcie stanowiska przez ministra sprawiedliwości, zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, co wymaga czasu. W trakcie trwania aplikacji adwokackiej Wnioskodawca uiszczał corocznie, na rzecz izby adwokackiej, opłaty szkoleniowe za odbywaną aplikację. Przed przystąpieniem do egzaminu adwokackiego musiał uiścić na rzecz skarbu państwa (statio fisci: minister sprawiedliwości) opłatę za udział w tym egzaminie, wpis na listę adwokatów również wiązał się będzie z koniecznością uiszczenia opłaty na rzecz izby adwokackiej, której wysokość jeszcze nie jest znana. Wnioskodawca pozostaje nadal w stosunku zatrudnienia w Kancelarii prawnej działającej w formie spółki osobowej (spółki komandytowej), w której odbywał uprzednio aplikację adwokacką. Po uzyskaniu wpisu na listę adwokatów (rozpoczęciu prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej) Wnioskodawca planuje nadal współpracować z dotychczasowym pracodawcą, choć na nowych zasadach, jako adwokat (przedsiębiorca), a nie jako aplikant adwokacki (pracownik). Wnioskodawca podkreśla, iż różny jest zakres oraz charakter czynności, które może wykonywać, jako aplikant adwokacki, od tych które będą przedmiotem jego przyszłej działalności gospodarczej, jako samodzielnego adwokata. Od marca 2013 r. Wnioskodawca jest także komandytariuszem innej niż ww. spółki komandytowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty