Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.954.2024.1.KP
Skutki podatkowe związane z przeniesieniem Wierzytelności własnych na Wierzyciela w celu uregulowania zobowiązań w ramach umów datio in solutum.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 20 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pan A.A (dalej jako: „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na podstawie art. 3 ust. 1 Ustawy o PIT, tj. podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Wnioskodawca, jako wspólnik spółki jawnej (X, NIP: (...)) (dalej jako: „X”) udzielił na jej rzecz pożyczki pieniężnej (dalej: Pożyczka). Środki pochodziły z kapitału zapasowego X, który to powstał z zysków z lat ubiegłych i został on przeznaczony na drodze uchwały do wypłaty wspólnikom X, w tym także na rzecz Wnioskodawcy.
X uległa przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i obecnie funkcjonuje w obrocie prawnym pod firmą Y., (NIP: (...)) (dalej jako: Y”).
Na dzień dzisiejszy, Wnioskodawca posiada wobec Y wierzytelność o zwrot kwoty głównej Pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami (dalej jako: „Wierzytelność wobec Y” lub „Wierzytelność Wnioskodawcy”).
Możliwe jest, iż Wnioskodawca udzieli pożyczek na rzecz innych podmiotów mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej jako „Spółka”). Udzielenie pożyczek i sposób rozliczenia transakcji, które zostało przedstawione w dalszej części wniosku nastąpi odrębnie w odniesieniu do każdego podmiotu, tym niemniej na potrzeby przedstawienia opisu zdarzenia przyszłego i modelu rozliczenia transakcji Wnioskodawca będzie posługiwał się w opisie liczbą pojedynczą (tj. spółki).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
