25.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.79.2025.1.JK3

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka jawna (dalej jako: „Wnioskodawca”) należy do grupy kapitałowej spółek (dalej jako: „(BB)") prowadzącej działalność polegającą na Świadczeniu usług opieki domowej w zakresie opieki nad osobami w podeszłym wieku, osobami z niepełnosprawnościami lub wymagającymi pomocy w codziennym funkcjonowaniu z innych powodów (dalej jako: „Podopieczni”) na terytorium różnych państw Unii Europejskiej, w tym również na terenie Polski. Stan faktyczny opisany w niniejszym wniosku dotyczy wyłącznie usług opieki domowej świadczonych na terenie Polski (dalej jako: „Usługi opieki domowej w Polsce”).

Spółka zawiera umowy o Świadczenie Usług opieki domowej w Polsce z przedstawicielem rodziny Podopiecznego, pełnomocnikiem Podopiecznego, jego opiekunem prawnym lub inną osobą działającą na rzecz Podopiecznego, a czasami z samym Podopiecznym (dalej jako: „Klient”). Spółka, w celu wywiązania się ze zobowiązań wynikających z kontraktu zawartego z Klientami, podejmuje współpracę z osobami fizycznymi (dalej jako: „Opiekun”), które w jego imieniu wykonują Usługi opieki domowej w Polsce. Jednocześnie, Wnioskodawca zaczął wykorzystywać tę współpracę również do rozwijania linii biznesowej, której przedmiotem jest Świadczenie Usług opieki domowej w Polsce.

Mając na uwadze powyższe tło Spółka przyjmuje, że podstawą współpracy pomiędzy Spółką a Opiekunem jest umowa cywilnoprawna — umowa o świadczenie usług opieki domowej oraz usług pozyskiwania Klientów i Opiekunów (dalej jako: „Umowa”). Jest to umowa o Świadczenie usług w rozumieniu art. 750 Kodeksu cywilnego, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 734 i n. Kodeksu cywilnego).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne