Interpretacja indywidualna z dnia 2 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.98.2025.1.KKA
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie braku powstania zagranicznego zakładu w Norwegii i związanych z tym skutków podatkowych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Jest Pan przedsiębiorcą tworzącym oprogramowanie oraz księgowym. W ramach swojej działalności gospodarczej współpracuje Pan z różnymi podmiotami, w tym z następującymi firmami norweskimi: X, gdzie tworzy Pan rozwiązania informatyczne i jest 33% akcjonariuszem, Y, gdzie świadczy Pan usługi księgowe i również jest 33% akcjonariuszem, firmie Z, gdzie wynajmuje Pan pracowników, oraz w 2024 r. również dla A, gdzie świadczył Pan usługi księgowe. Reszta zleceń obejmuje mniej znaczące prace poniżej 1% Pana czasu i przychodu.
W przeważającej części prowadzi Pan działalność w Polsce, ale też i w Norwegii. W obu krajach ma Pan jednoosobową działalność gospodarczą. W Polsce jest Pana główna działalność gospodarcza, zatrudnia Pan tutaj 4 pracowników, ma Pan tutaj rozliczane wszelkie współprace z podmiotami zewnętrznymi. W Norwegii wystawia Pan faktury często ze względu na audytorów, którzy wymagają wystawienia faktury z norweskiej firmy, natomiast dochody rozlicza Pan zarówno w Norwegii, jak i w Polsce. Można powiedzieć, że działalność gospodarcza w Norwegii pełni funkcję bardziej pomocniczą/reprezentatywną, jednak pracuje Pan również częściowo z terenu Norwegii w czasie swoich pobytów – jest to praca zdalna.
W Polsce jest Pan rezydentem podatkowym na mocy wewnętrznych przepisów ze względu na pobyt powyżej 183 dni w roku oraz centrum interesów życiowych. W Norwegii na mocy wewnętrznych przepisów norweskich nie spełnia Pan kryteriów rezydencji podatkowej. W Norwegii nie posiada Pan majątku, wynajmuje Pan z żoną i teściową mieszkanie, z którego głównie korzysta teściowa. Ma Pan tam swoje biuro domowe, z którego korzysta podczas pobytu w Norwegii. Nie jest to jednak biuro w rozumieniu przepisów norweskich, gdyż posiada również meble wypoczynkowe (nie może tam Pan rozliczyć go jako koszt uzyskania przychodu) oraz jest użytkowane jako sypialnia, gdy Pana tam nie ma. W 2024 r. Pana pobyt w Norwegii nie przekroczył 60 dni. W kolejnych latach (zdarzenie przyszłe) nie przekroczy 90 dni w roku i nie będzie Pan również rezydentem podatkowym tego kraju.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
