Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2013, sygn. IPTPP4/443-401/13-2/OS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-401/13-2/OS
Zbycie przedmiotowych nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu 23% stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2013 r. (data wpływu 14 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelu i pensjonatu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem hotelu i pensjonatu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jako osoba fizyczna jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą: , wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej pod nr przez Burmistrza Miasta. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.
W 2010 roku wniósł do działalności gospodarczej grunt zabudowany budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz budynkiem gospodarczym. Od nakładów na budowę budynku mieszkalnego i gospodarczego Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Poniesione nakłady na przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego w związku ze zmianą sposobu użytkowania na hotel oraz budynku gospodarczego w związku ze zmianą sposobu użytkowania na pensjonat znacznie przekroczyły ich wartość początkową (ponad 100%), od poniesionych nakładów inwestycyjnych Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT. W lipcu 2011 r. hotel oraz budowle (m. in. drogi i place, ogrodzenie, przyłącza, kanalizacja) zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy i wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez niego działalności hotelarskiej. Pensjonat nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, w związku z tym nie jest jeszcze wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności hotelarskiej . Wnioskodawcą ma zamiar sprzedać przedmiotową nieruchomość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty