Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2013, sygn. ITPP2/443-796/13/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-796/13/AW
Zwolnienie od podatku czynności, za które Szpital otrzymuje zwrot kosztów przesyłki pocztowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2013 r. (data wpływu 5 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 18 października 2013 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności, za które Szpital otrzymuje zwrot kosztów przesyłki pocztowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 18 października 2013 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności, za które Szpital otrzymuje zwrot kosztów przesyłki pocztowej.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Szpital świadczy usługi ksera dokumentacji medycznej dla różnych odbiorców. Wysyłka pliku dokumentacji, wraz z wystawioną fakturą, dokonywana jest za pośrednictwem operatora obowiązanego do świadczenia usług pocztowych. Za sporządzone ksero dokumentacji medycznej zostaje wystawiona faktura obciążająca odbiorcę, która zawiera następujące pozycje sprzedaży:
- obciążenie za usługę ksero z podstawą do opodatkowania i stawką podatku 23%,
- obciążanie za zwrot kosztów przesyłki pocztowej z podstawą do opodatkowania i stawka VAT - ZW, z podaniem art. 43 ust. 1 pkt 17 zwolnienia od podatku.
Odbiorcy dokumentacji medycznej nie udzielają Szpitalowi pełnomocnictwa (upoważnienia) do zawarcia umowy z operatorem obowiązanym do świadczenia usług pocztowych w imieniu i na jego rzecz. Natomiast Szpital ma zawartą umowę na usługi pocztowe z operatorem, czyli Pocztą Polską.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty