Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2013, sygn. ITPP2/443-469/13/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-469/13/KT
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu ciężarowego do wspólnego użytkowania z inną firmą.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu ciężarowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu ciężarowego.
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 24 lutego 2012 r. Pan, jako firma pod nazwą U. wraz ze spółką P.s.c., wspólnie dokonali zakupu samochodu ciężarowego marki Mercedes-Benz Sprinter. Nabycie nastąpiło w ramach prowadzonej przez obie firmy działalności gospodarczej. Dostawca samochodu wystawił fakturę VAT, na której jako nabywcy zostały wpisane nazwy obu firm wraz z ich danymi adresowymi i NIP. Oryginał faktury VAT został wydany spółce. Środki na nabycie samochodu pochodziły z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przeznaczone są one m. in. dla podmiotów zajmujących się działalnością związaną z rybactwem, służącą wspólnemu interesowi (działania wspólne), w związku z czym ich otrzymanie było uwarunkowane znalezieniem partnera zainteresowanego realizacją operacji polegającej na nabyciu środka transportu (i wykorzystywania go w ramach prowadzonej działalności). Dofinansowanie pokryło 100% wartości netto samochodu, natomiast podatek od towarów i usług w całości został zapłacony ze środków własnych pochodzących z prowadzonej przez obie firmy działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty