Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2013, sygn. ITPP1/443-1551/12/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1551/12/BK
1. Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Wnioskodawca może dokonać korekty faktur wystawionych dla klubu?
2. Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu kwoty podatku na konto klubu, czy tez powinien ja zaliczyć na poczet zobowiązań podatkowych podatek dochodowy od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2013 r. (data wpływu 27 grudnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 14 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania faktur dokumentujących czynności wykonywanych na rzecz klubu sportowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 grudnia 2012 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania faktur dokumentujących czynności wykonywanych na rzecz klubu sportowego.
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Jest Pan profesjonalnym zawodnikiem piłki siatkowej. Z klubem sportowym był Pan związany umową o świadczenie usług. Za świadczone usługi wystawiał Pan faktury VAT wraz z zawartym podatkiem od towarów usług w obowiązującej wysokości. Wynagrodzenie wynikające z umowy było określone jako kwota brutto. Wystawiał Pan faktury na rzecz Zleceniodawcy i odprowadzał należny podatek. Było to błędne z uwagi na uzyskiwanie przychodów z tytułu działalności świadczonej osobiście. Wysokość wynagrodzenia została ustalona uznaniowo na drodze wzajemnych negocjacji, w odniesieniu do aktualnej sytuacji rynkowej. Zleceniobiorca jako strona umowy zaakceptował proponowane wynagrodzenie. Świadczone usługi zostały przez Naczelnika Urzędu Skarbowego uznane jako usługi, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT i nie będące częścią prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. W związku z powyższym Zleceniobiorca pozostawał w stosunku prawnym z klubem jako Zleceniodawcą. W umowie przyjęto zbiór zapisów, które określały odpowiedzialność Zleceniobiorcy przed Zleceniodawcą, jednak Zleceniobiorca nie ponosił odpowiedzialności wobec osób trzecich, tj. sponsorów i partnerów klubu. Jak wskazano kontrola podatkowa prowadzona wobec Pana obejmuje podatek dochodowy od osób fizycznych, nie obejmuje podatku VAT. Jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty