Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2012, sygn. IPPP2/443-1220/12-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1220/12-2/MM
zastosowanie zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług lektorskich
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2012r. (data wpływu 6 grudnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług lektorskich związanych z nagraniem reklamy jest nieprawidłowe;
- zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla pozostałych usług lektorskich jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 grudnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług lektorskich.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest z wykształcenia aktorem w 1984 r. zdobył dyplom ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i uzyskał tytuł magistra sztuki. W tej chwili wykonuje usługi wg PKD 90.03.Z Artystyczna i literacka działalność twórcza polegające między innymi na użyczaniu swojego głosu (interpretacji tekstu aktorskiego) do filmów reklamowych, reklam radiowych, w dubbingu, w Radiu, w wydawnictwach edukacyjnych i audiobookach. Podatek dochodowy rozlicza na zasadach ogólnych i jest płatnikiem podatku VAT.
Swoją działalność gospodarczą rozpoczął 2 października 2012 roku i na jej początku wystawiał za swoje usługi faktury z 23% wysokością owego podatku. Jednak niektórzy klienci Zainteresowanego, wskazując na poniżej zacytowany art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku VAT zaczęli kwestionować przyjętą przez Zainteresowanego praktykę. Wskazali mu też indywidualną interpretację podatkową wydaną przez Izbę Skarbową na prośbę innego przedsiębiorcy, znajdującego się w podobnej sytuacji; a świadczącego identyczne usługi. W związku z powyższym, Wnioskodawca dokonał korekt już wystawionych faktur, stosując dwie stawki w wypadku reklamy 8%, a zwolnienie w wypadku dubbingu i innych wykonań stricte artystycznych i wyraźnie sygnowanych nazwiskiem wykonawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty