14.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.682.2024.1.MW

Brak możliwości zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla eksportu towarów na podstawie posiadanych dokumentów oraz prawa do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2024 r. za pośrednictwem ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 19 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla eksportu towarów na podstawie posiadanych dokumentów oraz prawa do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca, Spółka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy VAT, zajmuje się głównie sprzedażą odzieży i akcesoriów.

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje m.in. eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, tj. czynności opodatkowanej na terytorium Polski w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy. Towary te są transportowane z Polski poza Unię Europejską (dalej: „UE”) przez profesjonalnych przewoźników.

Z przyczyn niezależnych od Wnioskodawcy, Wnioskodawca nie zawsze jest w posiadaniu dokumentów urzędowych wydanych przez polskie organy celne, takich jak np. komunikat IE-599, które potwierdzają zakończenie procedury wywozu. Dotyczy to przede wszystkim zbiorczych wysyłek w przypadku których zdarza się, że przewoźnik odmawia wydania dokumentu ze względu na ochronę danych dotyczących przesyłek eksportowych innych klientów.

Dotychczas, w przypadkach braku urzędowego dokumentu Wnioskodawca z ostrożności obliczał podatek VAT należny metodą „w stu”, stosując podstawową stawkę VAT (23%), tj. właściwą dla dostaw krajowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne