Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.1045.2024.1.KT
Zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0% dla eksportu towaru, na podstawie wskazanych we wniosku dokumentach, w przypadku braku posiadania dokumentu celnego potwierdzającego fakt zakończenia procedury wywozu (np. tzw. komunikatu IE 599).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla eksportu towaru, na podstawie wskazanych we wniosku dokumentach, w przypadku braku posiadania dokumentu celnego potwierdzającego fakt zakończenia procedury wywozu (np. tzw. komunikatu IE 599).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od … działalność gospodarczą w ramach której zajmuje się m.in. sprzedażą detaliczną części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, która sklasyfikowana jest pod kodem PKD 45.32.Z sprzedażą hurtową i detaliczną motocykli, ich naprawą i konserwacją oraz sprzedażą hurtową i detaliczną części i akcesoriów do nich, która jest sklasyfikowana pod kodem PKD 45.40.Z oraz sprzedażą detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet, która sklasyfikowana jest pod kodem PKD 47.91.Z. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny oraz jako podatnik VAT UE.
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, Wnioskodawca realizuje dostawy towarów, które są transportowane z Polski poza Unię Europejską (dalej: „UE”) przez przewoźnika działającego na zlecenie Wnioskodawcy lub zagranicznego nabywcy towarów. Klientami. W bardzo sporadycznych przypadkach zdarzają się sytuacje, w których w odniesieniu do opisanych wyżej transakcji eksportowych Wnioskodawca nie otrzymuje dokumentu celnego potwierdzającego fakt zakończenia procedury wywozu (np. tzw. komunikatu IE599). W takich przypadkach Wnioskodawca posiada jednak, oprócz faktury zawierającej m.in. nazwy i ilości sprzedawanych towarów również list przewozowy tj. dokument transportowy opatrzony podpisem lub pieczęcią przewoźnika oraz podpisem lub pieczęcią osoby odbierającej towary poza UE, z którego wynika, że będące przedmiotem transakcji towary zostały dostarczone do miejsca poza UE. Wskazany dokument jest dostarczany Wnioskodawcy w formie papierowej lub elektronicznej (tj. w formie skanu dokumentu). W oparciu o powyższy dokument Wnioskodawca jest w stanie zidentyfikować tożsamość towarów, których te dokumenty dotyczą i powiązać je z wystawioną przez siebie fakturą sprzedaży – powiązanie to odbywa się głównie w oparciu o opis towarów (w tym informację dotyczącą ich wagi) lub numery faktur.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
