21.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.20.2025.2.GK

Zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w związku z eksportem towarów na podstawie posiadanych dokumentów.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej zastosowania stawki 0% do eksportu towarów w przypadku posiadania raportu śledzenia przesyłek wygenerowanego z systemu Elektronicznego Nadawcy (…) opatrzony statusem „doręczenie” i dokumentacji zamówienia z portalu sprzedażowego (…);
  • nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania stawki 0% do eksportu towarów w przypadku nieposiadania raportu śledzenia przesyłek wygenerowanego z systemu Elektronicznego Nadawcy (…) w okresie 2022 r. i w części okresu 2023 r.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w związku z eksportem towarów na podstawie posiadanych dokumentów. Uzupełnił go Pan pismem z 5 lutego 2025 r. (wpływ 5 lutego 2025 r.) - w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (…) 2024 r. dokonał ujawnienia dochodów z prowadzonej od dnia (…) 2020 r. działalności gospodarczej. W momencie uzyskania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej rozpoczął dopełnianie zaległych formalności podatkowych. W związku z przekroczeniem w 2022 r. limitu zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm, zwana dalej „ustawa o VAT”) Wnioskodawca dokonał rejestracji do podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą rękodzieła - biżuterii oraz ozdób domowych za pośrednictwem portalu (…) ((…)firma e-commerce). Sprzedaż jest sprzedażą wysyłkową, w całości na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumenci). Towar produkowany jest w Polsce. Wnioskodawca sprzedaje swoje towary na rzecz konsumentów z całego świata - można wskazać, że ponad 50% obrotu dokonywana jest na rzecz klientów spoza Unii Europejskiej, a pozostała jest sprzedażą wewnątrzunijną oraz krajową. Tym samym dochodzi do eksportu towaru poza UE. Przedmiotowe przesyłki dostarczane są za pomocą usług kurierskich lub za pomocą usług (…). Korzystając z portalu sprzedażowego (…), Wnioskodawca ma dostęp do każdego złożonego zamówienia gdzie uzupełniając numery śledzenia przesyłki zarówno Wnioskodawca jak i konsument może sprawdzić jej status. Portal wskazuje planowaną datę dostarczenia towaru, adres, dane identyfikacyjne kupującego oraz przewoźnika (również pojawia się potwierdzenie od zagranicznego przewoźnika, np. (…)). Po tym, jak zamówienie zostanie dostarczone, status zamówienia na portalu sprzedażowym ulega zmianie na „delivered” (doręczone).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne