26.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.30.2025.1.AKR

Możliwość zastosowania 0% stawki podatku dla eksportu towarów, w przypadku przedstawionych we wniosku dokumentów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący możliwości zastosowania 0% stawki podatku dla eksportu towarów, w przypadku przedstawionych we wniosku dokumentów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

A (dalej: „A” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji (…). Spółka ma siedzibę działalności gospodarczej w Polsce oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług; Spółka składa regularnie JPK-VAT-7.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka dokonuje między innymi transakcji sprzedaży wyprodukowanych przez siebie wyrobów na rzecz dwóch kontrahentów z Wielkiej Brytanii (około 20 tego typu transakcji miesięcznie). Dla celów podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) sprzedaż taka ma – od daty „brexitu” – charakter eksportu towarów (dalej: Eksport), który jest przedmiotem złożonego wniosku. Transakcje eksportowe, które były i są dokonane przez Spółkę na rzecz kontrahentów z Wielkiej Brytanii odbywają się na warunkach DAP (np. DAP Peterlee); każdorazowo Spółka jest organizatorem transportu, który realizuje z wykorzystaniem zewnętrznych firm spedycyjnych. Wywóz z terytorium Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii dokonywany jest najczęściej przez dwa porty zlokalizowane we Francji.

Stosowany przez Spółkę proces organizacji dostaw do klientów w UK wygląda następująco:

(…).

Generalnie zdarzenia związane z brakiem wygenerowania potwierdzeń wywozu (dawniej IE599) się zdarzały. Spółka występowała wówczas z indywidualnymi wnioskami do odpowiedniego Urzędu Celno-Skarbowego; do wniosków dołączana była cała dokumentacja związana z dostawą towaru (faktura, packing list, CMR, IE529 [obecnie CC529], EAD, SAD oraz dodatkowo potwierdzenie płatności za dostawę oraz oświadczenie przewoźnika). Wówczas po pewnym czasie Spółka otrzymywała komunikaty IE599 potwierdzające wywóz towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne