26.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.66.2025.1.ICZ

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług.

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski, w zakresie m.in. handlu (…). Jest czynnym podatnikiem VAT i dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. W ramach wykonywania działalności Wnioskodawca nabywa towary od dostawców z różnych platform internetowych, którzy również są czynnymi podatnikami VAT i prowadzi ich dalszą sprzedaż. Wszystkie dostawy realizowane są wyłącznie z magazynów na terytorium Polski.

Wnioskodawca występuje w transakcjach handlowych jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą - posługując się polskim numerem NIP, podając go we wszelkich procesach składania zamówienia identyfikując się w ten sposób jako nabywca działający w charakterze podatnika podatku VAT.

Wśród dostawców od których Wnioskodawca nabywa towary znajduje się m.in. taki podmiot jak (…) (dalej jako Sprzedawca). Do tej pory w procesie składania zamówienia Wnioskodawca w części dotyczącej adresu rachunku poza takimi danymi jak imię, nazwisko oraz adres uzupełniał pole dodatkowe informacje, gdzie wskazywał swój numer NIP, tym samym oświadczając, że nabywa towar działając jako przedsiębiorca do celów działalność gospodarczej. Zatem, Wnioskodawca bardzo wyraźnie zaznaczał chęć uczestnictwa w danej transakcji jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą. Dzięki wypełnieniu tego pola faktury wystawianie na rzecz Wnioskodawcy zawierały numer NIP.

Z nieznanych Wnioskodawcy powodów, prawdopodobnie na skutek zmiany systemu zamówień, obecnie pomimo wpisania w pole dodatkowe informacje numeru NIP tak jak do tej pory, faktury otrzymywane od Sprzedawcy nie zawierają numer NIP. Zatem wbrew temu, że Wnioskodawca określa się jako podatnik w ramach dokonywanych zakupów to Sprzedawca na wstawianych fakturach nie zawiera numeru NIP Wnioskodawcy. Poza brakującym elementem w postaci numeru NIP, faktury wystawiane przez Sprzedawcę spełniają wszystkie wymogi formalne przewidziane w art. 106e ustawy o VAT. Zatem, Sprzedawca pomimo wyraźnego wskazania przez Wnioskodawcę numeru NIP w procesie zamówienia, czyli mając świadomość tego, że Wnioskodawca nabywa towar na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej traktuje sprzedaż na rzecz Wnioskodawcy jako sprzedaż na rzecz podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej (konsumenta). Dodatkowo Sprzedawca umieszcza na fakturze zwrot następującej treści Ten rachunek nie może zostać wykorzystany do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zakup został dokonany wyłącznie do użytku osobistego, co również sugeruje, że Sprzedawca traktuje taką sprzedaż jako dostawę na rzecz konsumenta. Z tej przyczyny można przypuszczać, że Sprzedawca nie deklaruje w składanych przez siebie plikach JPK_VAT takiej sprzedaży jako sprzedaży na rzecz podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne