21.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.25.2025.2.KS

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług realizowanych świadczeń na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33b ustawy o podatku od towarów i usług.

Uzupełniła go Pani pismem z 17 lutego 2025 r. (wpływ 17 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wystąpiła Pani o interpretację indywidualną odnośnie zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych w zakresie działalności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33b ustawy o VAT.

Od 2022 r. prowadzi Pani swoją działalność artystyczną, w ramach której zajmuje się tworzeniem kostiumów - od koncepcji poprzez realizację, aż po efekt finalny. Niezależnie od firmy, dla której tworzy Pani kostiumy, proces twórczy wygląda zawsze tak samo: wymyślenie kostiumu - jest to zawsze projekt indywidualny i niepowtarzalny, bazujący na Pani wrażliwości artystycznej, jego realizacja - w zależności od potrzeb zaprojektowanie, uszycie, przeróbkę czy wyszukanie i stworzenie niepowtarzalnej stylizacji itd., aż po przekazanie praw autorskich. Każdy stworzony przez Panią kostium jest dziełem i ma charakter niepowtarzalny.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Przedmiotem Pani działalności jest projektowanie i wytwarzanie kostiumów - bardzo często pracę nad kostiumem rozpoczyna Pani od jego zaprojektowania. Może to być projekt w postaci rysunku żurnalowego, ale może to być również kolaż zdjęć różnych typów/elementów ubioru, tkanin, faktur, kolorów dla jak najlepszego i jak najdokładniejszego zobrazowania, jak będzie wyglądać dany kostium. Szycie - najczęściej korzysta Pani z usług podwykonawców (krawcowych czy szwalni), tempo pracy, nie pozwala Pani bowiem na samodzielne szycie kostiumów. Zdarza się, że trzeba coś uszyć w ostatnim momencie i wtedy robi Pani to samodzielnie. Przeróbka – bardzo często zdarza się, że dany element garderoby okazuje się niedopasowany do aktora, wtedy niezbędne jest jego odpowiednie przerobienie przez Panią. Inną formą przeróbki jest też stworzenie ze starej rzeczy nowej, wprowadzając odpowiednie zmiany i modyfikacje. Wyszukanie i stworzenie stylizacji - niezależnie od projektu - materiały do stworzenia kostiumu, czy stylizacji zawsze wyszukuje Pani sama. Niezależnie czy jest to kostium tworzony od podstaw - od koncepcji i pomysłu przez projekt, aż po efekt finalny, czy też jest to stylizacja z gotowych elementów odzieży – wybór tkanin, poszczególnych ubrań, dodatków - wszystko to jest nieodłącznym elementem Pani pracy. Nie zdarza się, by to zleceniodawca zapewniał materiały.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne