Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2012, sygn. IPPP2/443-789/12-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-789/12-2/DG
W zakresie zbycia funduszu emerytalnego stanowiącego przedsiębiorstwo jako czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14.08.2012r. (data wpływu 17.08.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zbycia funduszu emerytalnego stanowiącego przedsiębiorstwo jako czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17.08.2012r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zbycia funduszu emerytalnego stanowiącego przedsiębiorstwo jako czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:
Powszechne Towarzystwo Spółka Akcyjna (dalej: PT lub Towarzystwo) jest specjalnym podmiotem powołanym do utworzenia, zarządzania i reprezentowania określonych funduszy emerytalnych, w tym przypadku Otwartego Funduszu, wpisanego do rejestru funduszy emerytalnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy pod numerem RFe 15 (dalej: OF lub Fundusz). Forma i rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej przez PT i OFE są regulowane i podlegają przepisom ustawy z dnia 28 sierpnia 1997r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (t.j.- Dz. U. z 2010r. Nr 34, poz. 189 ze zm. (dalej: Ustawa o OFE).
PT jest polskim podatnikiem CIT oraz podatnikiem VAT.Szczegółowy opis zdarzenia przyszłego objętego niniejszym wnioskiem poprzedzony powinien zostać syntetycznym naświetleniem otoczenia prawnego, w którym funkcjonuje zarówno Towarzystwo, jak i Fundusz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty