Interpretacja indywidualna z dnia 23.03.2012, sygn. IBPBII/2/415-1484/11/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1484/11/HS
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w prawach i roszczeniach do nieruchomości objętej Dekretem ...
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 28 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w prawach i roszczeniach do nieruchomości objętej Dekretem ... - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w prawach i roszczeniach do nieruchomości objętej Dekretem.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni sprzedała udział wynoszący 1/4 w przysługujących jej wszelkich prawach i roszczeniach wynikających z przepisów dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze Y w odniesieniu do nieruchomości odzyskiwanej (sprawa w chwili podpisania umowy sprzedaży jeszcze nie była definitywnie zakończona) od Gminy przez byłych właścicieli tej nieruchomości.
Postępowanie roszczeniowe było prowadzone w sprawie o odzyskanie pełnych praw własnościowych do nieruchomości (składającej się z budynku mieszkalnego wybudowanego w l937 r. i działki ), odebranej właścicielowi (II mąż jej babki) i jej babce - wdowie po nim, dekretem w 1953 r. Jeszcze w 1997 r. wniosek o zwrot nieruchomości został rozpatrzony negatywnie. Dopiero kolejne etapy postępowania administracyjnego stwarzały szanse zwrotu nieruchomości, ale dotyczyły tylko budynku, bowiem grunt nadal pozostaje własnością Skarbu Państwa i może być jedynie przyznane prawo do użytkowania wieczystego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty