14.09.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.09.2012, sygn. ITPP1/443-732/12/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-732/12/MS

Opodatkowanie zbycia nieruchomości gruntowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2012 r. (data wpływu 18 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości gruntowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2012 r. został złożony wniosek, udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1998 r. nabył Pan działkę rolną o powierzchni 1,89 ha, z myślą o wybudowaniu domu na siedlisku rolnym i zamieszkaniu tam w przyszłości. Zgodnie z posiadaną przez Pana wiedzą w chwili nabycia, minimalny areał dla rolnego siedliska winien być większy od 1 ha. Nigdy nie czerpał Pan korzyści z tej nieruchomości (tj. nigdy nie uprawiał roli i nigdy nie ubiegał się o żadne dofinansowania unijne czy jakiekolwiek inne). Działka służy Panu jako miejsce relaksu i odskoczni od miejskiego trybu życia. Ponieważ w ostatnich latach bardzo wzrosły koszty materiałów budowlanych, jak również robocizny, obecnie nie stać Pana na budowę domu, a uzyskiwane zarobki nie pozwalają na uzyskanie kredytu umożliwiającego przedsięwzięcie takiej inwestycji, czy też ewentualną spłatę takiego kredytu. W 2007 r. otrzymał Pan decyzję o warunkach zabudowy dla dwóch gospodarstw na obszarze posiadanej działki, jednakże ze względu na zbyt duży areał (1,5 ha) - ani Panu, ani agencji nieruchomości nie udało się znaleźć nabywcy dla części gruntu przeznaczonej na sprzedaż. Następnie w 2008 r. dokonał Pan podziału nieruchomości na dwie działki 0,35 ha oraz 1,54 ha. Po nieudanych próbach sprzedaży działki o powierzchni 1,54 ha, postanowił Pan wystąpić o zmianę warunków zabudowy i otrzymał Pan decyzję zezwalającą na budowę 4 gospodarstw na działce o powierzchni 1,54 ha oraz jednego gospodarstwa dla działki o powierzchni 0,35 ha. Jednakże przez cały ten czas usiłuje Pan sprzedać większą działkę w całości, informując zainteresowanych o możliwości kupna działki o powierzchni minimum około 0,3 ha. Ponieważ w rejestrze gruntów wciąż są to grunty rolne, niedozwolona jest sprzedaż działki o mniejszym areale i nawet taki minimalny dla gruntów rolnych areał jest dla większości zainteresowanych zbyt duży, aczkolwiek możliwość zbycia działek o takiej właśnie wielkości jest znacznie bardziej prawdopodobna. Nie dokonywał Pan jeszcze podziału działki, ponieważ nadal liczy Pan, iż uda się dokonać sprzedaży działki w całości. Bierze Pan jednak pod uwagę, iż zaistnieje konieczność dokonania podziału sprzedawanej działki na mniejsze. Zamierzenia związane ze sprzedażą ww. działki w czterech lub maksymalnie pięciu częściach wynikają z braku zainteresowania większymi działkami i nie powodują wzrostu ceny za m2 nieruchomości, ponieważ działka taka wciąż pozostaje nieruchomością rolną, co ma istotny wpływ na uzyskanie kredytu na jej zakup przez potencjalnego kupca. Od 2007 r. przeprowadził Pan wiele rozmów z zainteresowanymi, jednakże zawsze na niekorzyść świadczył argument zbyt dużej działki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne