27.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2012, sygn. ITPB3/423-632a/09/12-S/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-632a/09/12-S/MT

Złożenie deklaracji ze swej istoty nie jest czynnością będącą źródłem powstania obowiązku podatkowego czy zobowiązania podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy: z dnia 7 lipca 2010 r. sygn. akt I SA/Bd 440/10, z dnia 7 września 2011 r. sygn. akt I SA/Bd 350/11 oraz z dnia 7 września 2011 r. sygn. akt I SA/Bd 351/11 stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionym odpowiedzią na wezwanie sporządzoną w dniu 20 stycznia 2012 r. (data wpływu: 26 stycznia 2012 r.), dotyczące kwestii skutków podatkowych złożenia deklaracji podatkowych podpisanych przez podmiot nieumocowany do tej czynności dla spółki cywilnej jako podatnika podatku od towarów i usług oraz Wnioskodawcy jako podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. został złożony ww. wniosek dotyczący m.in. skutków podatkowych złożenia deklaracji podatkowych podpisanych przez podmiot nieumocowany do tej czynności dla spółki cywilnej jako podatnika podatku od towarów i usług oraz Wnioskodawcy jako podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

W treści wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W przyszłym roku noszę się z zamiarem zarejestrowania spółki cywilnej o charakterze handlowym. Powyższy fakt będzie regulować umowa spółki, która ma być zawarta na czas nieokreślony. W tej samej umowie przewidziano, iż każdy ze wspólników będzie mógł jednoosobowo reprezentować przedmiotowa spółkę na zewnątrz. Sprawami rachunkowymi tej spółki zajmie się podmiot zewnętrzny, czyli biuro rachunkowe, które będzie posiadać umocowanie w postaci prowadzenia spraw ściśle rachunkowych oraz składnia comiesięcznych deklaracji związanych z podatkiem dochodowym oraz podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym (pełnomocnictwo ogólne). Wszystkie czynności, które biuro rachunkowe będzie przeprowadzać w imieniu naszej spółki regulować będzie zwykła osobna umowa na świadczenie usług księgowych zawierająca pełnomocnictwo ogólne do reprezentowania spółki. Wspólnicy między sobą ustnie ustalą podział i zakres działania poszczególnych w niniejszej spółce, gdzie jeden z nich odpowiedzialny będzie za działalność spółki na terenie kraju, drugi zaś ze względu na charakter jej będzie odpowiedzialny za kontakty poza granicami kraju, co również będzie wiązać się z częstymi wyjazdami celem pozyskania kontrahentów oraz korzystnych dla spółki kontraktów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne