13.05.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2011, sygn. IBPBII/1/415-144/11/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-144/11/MCZ

Czy podatnik będący osobą niepełnosprawną może odliczyć od dochodu wydatek poniesiony na podanie leku X w formie iniekcji do wnętrza oka jako wydatek na zabiegi rehabilitacyjne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2011r. (data wpływu do tut. Biura 14 lutego 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej:

  • kosztów zakupu leku jest prawidłowe,
  • kosztów iniekcji leku do oka jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów zakupu leku oraz kosztów iniekcji leku do oka.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest osobą zaliczoną do II grupy inwalidztwa w rozumieniu art. 26 ust. 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z posiadanym orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Stwierdzono u wnioskodawczyni AMD, tj. zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Jest to przewlekła, postępująca choroba oczu, występująca u osób po 50 roku życia. W jej wyniku dochodzi do uszkodzenia siatkówki (a szczególnie jej części centralnej - plamki żółtej), co prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do ślepoty. Lekiem zapobiegającym pogarszaniu się wzroku w takim przypadku jest Lucentis, którego substancja czynna ranibizurnab redukuje wzrost naczyń krwionośnych i ich przepuszczalność. W związku z powyższym wnioskodawczyni w dniu 9 czerwca 2010r. poddała się zabiegowi iniekcji leku X do ciała szklistego oka lewego. Zabieg ten przez ośrodek wykonujący zabieg został określony jako leczniczo-rehabilitacyjny, w którego koszt wynoszący łącznie 2.500 zł wchodził koszt leków w wysokości 2000 zł. Wnioskodawczyni wskazała, iż lek ten nie znajduje się na liście leków refundowanych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne