Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.167.2024.2.AK
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w odniesieniu do wydatku poniesionego na zakup i montaż magazynu energii stanowiącego integralną całość instalacji.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 15 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 kwietnia 2024 r. (wpływ 11 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W 2023 dokonała Pani zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii. Całość instalacji została podłączona do sieci energetycznej. Falownik wraz z magazynem energii oraz panelami fotowoltaicznymi stanowią jedną integralną całość instalacji (magazyn energii nie mógłby działać bez instalacji, pod którą jest podłączony). Większa ilość energii słonecznej wyprodukowanej przez posiadaną instalację fotowoltaiczną jest zużywana na bieżąco również do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody użytkowej, a jej nadwyżki dzięki wykorzystaniu magazynu energii są w nim magazynowane i zużywane w momencie braku produkcji z paneli fotowoltaicznych. Zmniejsza się zatem znacznie ilość energii nabywanej od dostawcy energii elektrycznej z sieci zewnętrznej. W myśl art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków: Użyte w ustawie określenie przedsięwzięcia termomodernizacyjne oznacza przedsięwzięcia, których przedmiotem jest: a) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych (...). Zgodnie art. 26h ustawy o PIT Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty