02.09.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2011, sygn. IPTPP1/443-314/11-2/RG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-314/11-2/RG

Czy przy przekazaniu nieruchomości gruntowych zabudowanych, w formie aportu do spółki skarbu gminy, w zamian za udziały, gmina zobowiązana jest do naliczania i odprowadzenia podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 02 czerwca 2011 r. (data wpływu 07 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania nieruchomości gruntowych zabudowanych w formie aportu do spółki w zamian za udziały jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie opodatkowania przekazania nieruchomości gruntowych zabudowanych w formie aportu do spółki w zamian za udziały.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. jest jednoosobową Spółką Skarbu Gminy. Gmina, jako 100% udziałowiec zamierza przekazać, Spółce w formie aportu cztery nieruchomości gruntowe, na których usytuowane są: budynek oczyszczalni ścieków, budynek zakładu usług komunalnych, który wchodzi w skład Spółki, ujęcie wody i studnia głębinowa. Wymienione środki trwałe zostały przekazane do spółki w momencie jej powstania w formie aportu w zamian za udziały, w lipcu 1992 roku. Tak więc spółka jest właścicielem budynków, budowli oraz urządzeń (naniesień) zlokalizowanych na przedmiotowych nieruchomościach gruntowych, nie mając tytułu prawnego do tych gruntów. Taka sytuacja implikuje szereg problemów natury prawnej i faktycznej, między innymi stwarza problemy w aplikowaniu środków pomocowych z Unii Europejskiej, której programy wymagają własności beneficjenta naniesień i gruntu. Akt przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę z o.o. stanowi w paragrafie 9 ust. 1, iż cyt. mienie przekształconego przedsiębiorstwa zostaje wniesione do spółki, przez co należy rozumieć, iż nieruchomości gruntowe również winny być przekazane. Niestety nadal w księgach wieczystych jako właściciel tych nieruchomości widnieje Gmina.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne