Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2011, sygn. ILPP1/443-1155/10-3/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1155/10-3/AI
Skutków podatkowych aportu przedsiębiorstwa oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa. Osoba fizyczna wnosi swoje przedsiębiorstwo aportem do Spółki jawnej. Wyłączenie z art. 6 pkt 1 ustawy, i prawo do odliczenia nadwyżki tego przedsiębiorstwa oraz podatku związanego z nabyciem przez przedsiębiorstwo towarów i usług. Przyznano takie prawo.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2010 r. (data wpływu 28 października 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 grudnia 2010 r. (data wpływu 9 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych aportu przedsiębiorstwa oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych aportu przedsiębiorstwa oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa. Dnia 9 grudnia 2010 r. wniosek uzupełniono o dodatkową opłatę.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko, opodatkowaną na zasadach ogólnych i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik zamierza zawrzeć umowę spółki jawnej ze swoją córką oraz jej mężem. Do takiej nowo utworzonej spółki jawnej na pokrycie udziałów podatnik zamierza wnieść swoje przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego), jako aport rzeczowy (środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe, należności, zobowiązania, środki w kasie, ewentualnie nieruchomość). Spółka jawna będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie takim, jak wnoszone aportem przedsiębiorstwo. W związku z wniesieniem przedsiębiorstwa aportem do nowoutworzonej spółki jawnej pojawiają się wątpliwości co do podatkowych skutków takiej czynności, w konsekwencji których powstają zadane przez podatnika pytania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty