13.10.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2010, sygn. ILPB2/415-852/10-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-852/10-2/WM

1. Które zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości mają zastosowanie w tym przypadku, tj. z roku 2007 i 2009, czy wyłącznie z roku 2009?
2. Jeżeli mają zastosowanie dwa stany prawne dotyczące opodatkowania, to w jaki sposób należy wyliczyć należny podatek?
3. Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć spłatę kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe, prowizje dla pośrednika dla banku, koszty aktu notarialnego i koszty nabycia nieruchomości oraz posiadane faktury, umowy i rachunki dotyczące materiałów i usług związanych z budową?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2010 r. (data wpływu 13 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości:

  • w części odnoszącej się do wskazania przepisów ustawy mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie, jak również uznania spłaty kredytów bankowych oraz prowizji dla banku do kategorii kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 9 maja 2007 r. Wnioskodawca wraz z żoną zakupił działkę rolną o powierzchni 1900 m. Następnie dnia 15 stycznia 2009 r. Zainteresowany dokupił działkę sąsiednią (również rolną) o powierzchni 2400 m. Małżonkowie wystąpili do właściwego urzędu gminy o wydanie warunków zabudowy do posiadanych dwóch działek. Przedmiotowe warunki zabudowy otrzymali i po zakupie odpowiedniego projektu budowlanego domu jednorodzinnego złożyli wniosek o pozwolenie na budowę. Taka decyzja została wydana dnia 8 kwietnia 2009 r. Po jej uprawomocnieniu się Zainteresowany przystąpił do budowy domu. Decyzja pozwolenie na budowę zezwalała na wybudowanie domu na obydwu działkach łącznie, gdyż każda z działek z osobna była do budowy niezdatna ze względu na szerokość. Wnioskodawca podał, iż granica działek przebiega przez środek domu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne