20.09.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2010, sygn. ILPP2/443-1251/10-3/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1251/10-3/MR

Czy przy realizacji projektu Gmina, jako beneficjent realizujący ten projekt ma możliwość prawną odzyskania podatku od towarów i usług VAT, czyli czy przysługuje jej obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku w ramach realizacji projektu pn. Budowa świetlicy wiejskiej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku w ramach realizacji projektu pn. Budowa świetlicy wiejskiej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 17 września 2010 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz wskazanie, że wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zainteresowany ma realizować zadanie inwestycyjne pn. Budowa świetlicy wiejskiej. Na realizację tego zadania zostanie złożony wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013, oś priorytetowa V: Infrastruktura społeczna, działanie V.4: Infrastruktura kultury. Przedsięwzięcie to będzie polegało na rozbudowie i przebudowie budynku zlokalizowanego w miejscowości Y, w którym znajduje się koło gospodyń wiejskich, sklep i zlewnia mleka. Dla rozbudowywanego budynku zaprojektowano następujące funkcje: świetlica wiejska dla 150 osób, sala bilardowo-tenisowa, zaplecze kuchenne, pomieszczenia dla koła gospodyń wiejskich, pomieszczenia na salę komputerową, istniejąca zlewnia mleka. Zaprojektowana została również kotłownia ze składem opału, jak również infrastruktura towarzysząca w tym zbiornik na ścieki i zagospodarowanie terenu wokół budynku wraz z parkingiem. Ogólna powierzchnia użytkowa budynku to 627,18 m, w tym powierzchnia zlewni mleka 17,58 m, czyli 2,80% powierzchni użytkowej ogółem. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i figuruje w ewidencji podatników VAT. Właścicielem rozbudowanego budynku świetlicy wraz ze zlewnią mleka pozostaje Gmina. Świetlica ma być wykorzystywana przez lokalną społeczność na zebrania wiejskie, spotkania kół gospodyń wiejskich, spotkania dla młodzieży lokalnej. Część budynku zlewnia mleka jest i nadal będzie wydzierżawiona dla Spółdzielni Mleczarskiej dochód z tego tytułu jest dochodem Zainteresowanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne