Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2010, sygn. IBPBII/1/415-818/10/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-818/10/MK
Jakie są skutki podatkowe zwrotu rzeczywistych wydatków poniesionych w związku z przemieszczaniem się środkami komunikacji miejscowej przez pracowników odbywających zagraniczną podróż służbową?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 05 lipca 2010r.), uzupełnionym w dniu 14 września 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu rzeczywistych kosztów korzystania ze środków komunikacji miejscowej przez pracowników odbywających zagraniczną podróż służbową:
- w części dotyczącej zakwalifikowania ww. zwrotu do przychodów pracownika ze stosunku pracy jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05 lipca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu rzeczywistych kosztów korzystania ze środków komunikacji miejscowej przez pracowników odbywających zagraniczną podróż służbową.
Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 07 września 2010r. Znak: IBPB I/2/423-897/10/MS, IBPB II/1/415-627/10/MK wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia.
Wniosek uzupełniono w dniu 14 września 2010r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Pracownicy zatrudnieni w spółce wyjeżdżają do dużych miast w Polsce w celach służbowych. Pracownicy ci podczas podróży służbowej korzystają na polecenie i za zgodą pracodawcy z samochodów służbowych oraz środków komunikacji miejscowej. W związku z tym, że celem podróży służbowych są bardzo często siedziby firm zlokalizowane w centrum miast do których dojazd samochodem służbowym jest utrudniony lub nie możliwy, jak również koszty parkowania samochodu w tych miejscach jest wielokrotnie wyższy od kosztu dojazdu środkami komunikacji miejscowej, Spółka zaleca pracownikom korzystanie ze środków komunikacji miejscowej w celu zracjonalizowania czasu i kosztów przejazdu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty