30.09.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2010, sygn. ITPB2/415-645/10/MU, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-645/10/MU

Zwolnienie z opodatkowania diet wypłacanych kierowcom z tytułu podróży krajowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2010 r. (data wpływu 6 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłacanych diet za czas podróży krajowych - jest prawidłowe o ile pracownicy odbywają podróż służbową.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłacanych diet za czas podróży krajowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki zgodnie z PKD jest Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej nie sklasyfikowany. Spółka wykonuje przewozy krajowe. W Spółce zatrudnieni są kierowcy autobusów na podstawie umów o pracę. Ich codzienne zadania polegają na realizacji kursów autobusowych - regularnych ujętych w rozkładach jazdy, umownych i okazjonalnych. Z uwagi na charakter pracy znajdują się codziennie w podróży służbowej. Wykonują oni, na polecenie pracodawcy, zadania służbowe polegające na: wykonywaniu przewozu drogowego poza miejscowość, w której ma siedzibę pracodawca lub poza inne miejsce prowadzenia działalności, wyjazdu poza tak określoną miejscowość w celu wykonania przewozu drogowego. Kierowcom w podróży służbowej przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania służbowego, ustalane na zasadach określonych w przepisach art. 77 § 3-5 Kodeksu pracy. W Spółce są to zasady wynikające z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podroży służbowej na obszarze kraju. Podróż służbowa kierowcy trwa od momentu wyjazdu z miejscowości będącej siedzibą pracodawcy do momentu powrotu do tej miejscowości. W jednym dniu kierowca może wykonywać kilka podróży służbowych. Czas każdej z podróży liczony jest oddzielnie w celu ustalenia diety. Wątpliwości interpretacyjne pojawiają się w sytuacji gdy kierowca rozpoczyna podróż o godzinie 6.45 wyjeżdżając z L. (miejsce siedziby pracodawcy) do P. Z P. wyjeżdża o godzinie 9.45 do T., z tym że o godzinie 11.20 znajduje się przejazdem na dworcu autobusowym w L. O godzinie 13.40 wyjeżdża z T. i powraca do L. o godzinie 14.55. Możliwe są dwa warianty liczenia czasu podróży służbowej. Pierwszy wariant - podróż służbowa liczona łącznie trwa od godziny 6.45, tj. 8 godzin 10 minut, czyli przysługuje połowa diety. Drugi wariant podróż służbowa zostaje przerwana poprzez fakt powrotu do miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy, czyli mamy do czynienia z dwiema podróżami służbowymi pierwsza od godziny 6.45 do godziny 11.20 i druga od godziny 11.20 do godziny 14.55 (czas żadnej z nich nie przekracza 8 godzin i dieta nie przysługuje).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne