02.06.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2010, sygn. ITPP1/443-250a/10/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-250a/10/DM

W sytuacji, gdy przedmiotem przekazania będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, zamierzona czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2010 r. (data wpływu 10 marca 2010 r.) uzupełnionym w dniu 30 kwietnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, jako stowarzyszenie stanowi grupę rolników producentów trzody chlewnej, która działa w oparciu o ustawę z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach (Dz. U. Nr 88, poz. 983 ze zm.), prowadzi działalność gospodarczą oraz jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W latach 2007-2009 Wnioskodawca zakupił działkę o powierzchni 5.058 m, na której został wybudowany budynek punktu skupu zwierząt rzeźnych, łączna wartość inwestycji wyniosła 294.395,00 zł. Jest to jedyny środek trwały, który posiada Wnioskodawca. Pomieszczenia biurowe dla administracji są wynajmowane od innego podmiotu. Zrealizowana inwestycja punkt skupu zwierząt rzeźnych przeznaczona jest na działalność statutową, tj. sprzedaż hurtową żywych zwierząt wyprodukowanych w gospodarstwach rolnych członków grupy. Członkowie planują dokonać zmiany formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej ze stowarzyszenia na spółdzielnię. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w świetle obowiązujących przepisów prawa nie jest możliwe przekształcenie stowarzyszenia w spółdzielnię lub prowadzenie działalności w innej formie prawnej. W tej sytuacji jedyną możliwością zmiany formy prawnej prowadzonej działalności jest zaprzestanie działania grupy jako stowarzyszenia i utworzenie nowego, odrębnego podmiotu gospodarczego, działającego w formie spółdzielni, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.) oraz zorganizowanie się w grupę producentów rolnych według zasad określonych w ustawie o grupach producentów rolnych. Po likwidacji Wnioskodawca planuje przekazać zbyć cały posiadany majątek z korzyściami oraz zobowiązaniami finansowymi i innymi, na rzecz nowo powstałej grupy producentów rolnych, tj. spółdzielni. Bez posiadania własnej bazy skupowej niemożliwa byłaby działalność ani Wnioskodawcy, ani nowego podmiotu gospodarczego spółdzielni. Z kolei w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodatkowo wskazał, że jest wpisany do rejestru stowarzyszeń oraz rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wnioskodawca planuje zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej, ale bez likwidacji stowarzyszenia, które będzie działać dalej jako organizacja społeczno-zawodowa rolników producentów trzody chlewnej. Wnioskodawca planuje przekazać wszystkie składniki materialne i niematerialne służące do prowadzenia dotychczasowej działalności gospodarczej, w tym grunt i nieruchomość na rzecz nowego podmiotu gospodarczego spółdzielni, który to podmiot będzie prowadził działalność gospodarczą. Przekazanie składników materialnych i niematerialnych nastąpi nieodpłatnie w formie darowizny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne