30.04.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2009, sygn. ITPB1/415-101/09/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-101/09/MR

Dofinansowanie kształcenia młodocianych pracowników.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.), uzupełnionym pismami w dniu 6 kwietnia 2009 r. oraz 27 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego dofinansowania poniesionych wydatków na kształcenie młodocianych pracowników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego dofinansowania poniesionych wydatków na kształcenie młodocianych pracowników.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą od 1991 r. i zatrudnia pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Do 31 grudnia 2003 r. miał przyznawaną na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego ulgę w podatku dochodowym w określonej kwocie z tyt. wyszkolenia uczniów. Od 1 stycznia 2004 r. Wnioskodawca otrzymuje dofinansowanie do kosztów kształcenia młodocianych pracowników przyznawane w drodze decyzji administracyjnej przez odpowiedni organ, na podstawie przepisów art. 70b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Przedmiotowe dofinansowanie otrzymał w dniu 15 września 2008 r. Wnioskodawca sam bezpośrednio finansuje koszty kształcenia. Dopiero po zakończeniu nauki i spełnieniu określonych warunków otrzymuje dofinansowanie do kosztów kształcenia młodocianego pracownika, które nie jest ujmowane do przychodu z uwagi na zwolnienie. Koszty uzyskania przychodów są ujmowane w ewidencji kosztów i są niezbędne do rozliczenia z Komendą OHP. Wnioskodawca zawarł ponadto umowę z Komendą OHP o refundację wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników młodocianych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego po spełnieniu określonych wymogów ustawowych. Przychód uzyskany z refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne dla pracowników młodocianych stanowi przychód do opodatkowania, zaś koszty związane z zatrudnieniem młodocianych pracowników stanowią koszt uzyskania przychodu. Refundacja otrzymana z OHP jest finansowana ze środków Funduszu Pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne