Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.56.2024.3.AWO
Skutki podatkowe otrzymywanie dotacji, w związku ze sprzedażą ulgowych biletów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwania - pismami z 8 lutego 2024 r. (wpływ 15 lutego 2024 r.) oraz 12 lutego 2024 r. (wpływ 18 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której głównym przedmiotem jest pozostały transport lądowy pasażerski gdzie indziej nieskalsyfikowany (PKD: 49.39.Z).
Prowadzona przez Pana działalność opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Ewidencję księgową prowadzi Pan w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jest Pan podatnikiem podatku VAT. Podstawowym rodzajem prowadzonej działalności transportowej są regularne przewozy osób na liniach komunikacyjnych wykonywane w oparciu o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego numer (…) wydane (...) 2017 r. przez Prezydenta Miasta A.
W ramach regularnych przewozów osób, prowadzi Pan sprzedaż pasażerom biletów jednorazowych i miesięcznych. Część biletów sprzedawana jest z uwzględnieniem ustawowych ulg (ulgi: uczniowskie, dla dzieci, itp.). Zgodnie z wymogami ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 180), sprzedaż biletów, zarówno zwykłych, jak i ulgowych, odbywa się za pomocą kas rejestrujących.
Na podstawie umów zawartych z Urzędem Marszałkowskim Województwa B, otrzymuje Pan refundację z budżetu strat ponoszonych w związku ze stosowaniem w krajowych przewozach autobusowych ulg, które przysługują uprzywilejowanym osobom (pasażerom) na mocy obowiązujących przepisów, w tym głównie na podstawie ustawy z 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 295 ze zm.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty