Interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.563.2024.2.DJD
Zwolnienie z opodatkowania dotacji oraz zakup towarów jako koszt działalności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 15 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych otrzymania dofinansowania. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 września 2024 r. (wpływ 3 września 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą …. (dalej również jako: „Wnioskodawczyni”, „Beneficjent”). Wnioskodawczyni jest polskim rezydentem podatkowym o nieograniczonym obowiązku podatkowym. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawczyni jest sprzedaż .... Dochód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni rozlicza na zasadach ogólnych. Dla zdarzeń gospodarczych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawczyni nie otrzymała pomocy de minimis w roku podatkowym 2023, jak i w dwóch latach podatkowych poprzedzających rok podatkowy 2023.
W czerwcu 2023 r. Wnioskodawczyni złożyła wniosek o dofinansowanie projektu Program ...., w którym to wskazano, że: „dofinansowanie będzie przeznaczone na dostosowanie przedsiębiorstwa działającego na terytorium Polski i dotkniętego negatywnymi skutkami brexitu do nowej pobrexitowej rzeczywistości. Ma służyć utrzymaniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo poprzez finansowanie rekompensat za spadek obrotów netto ze Zjednoczonym Królestwem. Oznacza to, że koszty kwalifikowalne będą obejmować rekompensatę wyliczoną jako spadek obrotów netto ze Zjednoczonym Królestwem w 2021 r. względem 2019 r. Dotyczy to spadków obrotów netto w związku z brexit, tj. niewynikającego z innych przyczyn, w tym szczególności w związku z utrudnieniami w prowadzeniu działalności gospodarczej wynikającymi z pandemii COVID-19. Za spadek obrotów netto ze Zjednoczonym Królestwem rozumie się zmniejszenie przychodów ze sprzedaży/zakupu produktów/materiałów, towarów lub usług na rynek Zjednoczonego Królestwa.”
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty