Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2008, sygn. ITPP2/443-735/08/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-735/08/AW
UZASADNIENIE
W dniu 25 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 6 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłaty manipulacyjnej, będącej formą odszkodowania pobieranego z tytułu rezygnacji z pobytu w hotelu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie hotelarstwa pod nazwą H i od dnia 20 czerwca 2003 r. jest czynnym podatnikiem VAT, a od dnia 2 grudnia 2004 r. zarejestrowanym podatnikiem VAT UE.
Świadczy Pani usługi hotelowe na rzecz osób fizycznych, rezerwujących pobyt bezpośrednio w hotelu, oraz dla grup zorganizowanych. Przyjazd grup zorganizowanych odbywa się na podstawie zawartych umów z biurami podróży. Zgodnie z treścią umów, Hotel zobowiązuje się do zagwarantowania gościom pobytów hotelowych i pozostałych usług wymienionych w umowie. Biuro podróży jest upoważnione do prowadzenia rezerwacji miejsc z aktualnie przyznanego kontyngentu (ilości osobonocy), jeśli rezerwacja ma miejsce co najmniej 28 dni przed dniem przyjazdu. Każdorazowo po zakończeniu pobytu zorganizowanego Hotel przedkłada kontrahentowi (ww. biuru podróży) fakturę za wykonane usługi. Jeśli kontrahent zrezygnuje z jakichkolwiek powodów z zarezerwowanych miejsc, Hotel nalicza, zgodnie z cennikiem, opłaty manipulacyjne od wartości stornowanego pobytu, przykładowo:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty