21.06.2007 Podatki

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2007, sygn. 1401/BP-I/4210-38/07/TS, Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. 1401/BP-I/4210-38/07/TS

czy w wyniku zawarcia umowy, na podstawie której zostanie ona zwolniona z zapłaty odsetek od niewypłaconych dywidend, powstanie dla Spółki przychód oraz obowiązek zapłaty podatku w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie podatnika

DECYZJA


Na podstawie art. 233 w związku z art. 239 i art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia Sp. z o.o. A z dnia 11 kwietnia 2007 r. (bez znaku) na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 26 marca 2007r. Nr 1471/DPR1/423-174/06/SG w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych


orzeka


- odmówić zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 26 marca 2007 r. Nr 1471/DPR1/423-174/06/SG.


Uzasadnienie


Sp. z o.o. A pismem z dnia 29 grudnia 2006 r. zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w następującym stanie faktycznym.
Spółka zawarła w dniu 2 grudnia 2003 r. umowę z udziałowcem panem Andrzejem P. ustalającą oprocentowanie niewypłaconych udziałowcowi dywidend. Spółka oświadczyła, że do dnia złożenia wniosku ani w 2007 r. nie nastąpi przedawnienie roszczeń wynikających z umowy.
Jednocześnie Spółka oraz udziałowiec zamierzają zawrzeć, na podstawie art. 508 Kodeksu cywilnego, umowę na podstawie której Spółka zostanie zwolniona z zapłaty odsetek od niewypłaconych dywidend naliczonych na dzień jej zawarcia (umorzenie zobowiązania). Spółka informuje, że odsetki nie były przedmiotem kapitalizacji.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy w wyniku zawarcia umowy, na podstawie której zostanie ona zwolniona z zapłaty odsetek od niewypłaconych dywidend, powstanie dla Spółki przychód oraz obowiązek zapłaty podatku w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego stanowiska Spółki wynika, że umorzenie zobowiązania z tytułu odsetek od niewypłaconej dywidendy nie stanowi przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych, a w szczególności przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 13 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Według Spółki do odsetek mają zastosowanie przepisy regulujące zasady ich opodatkowania tj. art. 12 ust. 4 pkt 2 i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z przepisów tych Spółka wywodzi, że odsetki takie są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów.
Oznacza to, że podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie odsetek niezapłaconych o ich umorzeniu zarówno u wierzyciela jak i dłużnika są obojętne podatkowo. Zatem w przypadku umorzenia odsetek należnych, ale nie wypłaconych oraz nie skapitalizowanych, od niewypłaconych w terminie dywidend Spółka nie otrzyma przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W ocenie organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym we wniosku, nie mają zastosowania przepisy art. 12 ust. 4 pkt 2 i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uzasadniając stanowisko stwierdzono, że wypłata należnej wspólnikom dywidendy z opóźnieniem jest równoznaczna z otrzymaniem przez spółkę nieodpłatnych świadczeń, które jako takie powodują u tych spółek powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Organ pierwszej instancji potwierdził swoje uzasadnienie tezą uchwały siedmiu sędziów NSA z 18 listopada 2002 r. sygn. akt FPS 9/02 oraz stanowiskiem zawartym w wyroku NSA z dnia 2 czerwca 2005 r. sygn. akt FSK 1866/04. Zatem wartość umorzonych odsetek od niewypłaconych udziałowcowi dywidend, będzie stanowić przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne