Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2006, sygn. PD-2/415/314/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. PD-2/415/314/05
Czy podatnicy są zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego w związku z wniesieniem do spółki z o.o. aportu w postaci nieruchomości stanowiącej współwłasność majątkową małżeńską?
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że nieruchomość gruntowa stanowiąca własność małżeńską została wniesiona aportem do spółki z o.o. W zamian za aport o wartości 180 500zł mąż objął udziały w kapitale zakładowym spółki o wartości 180 500zł. Żona nie jest udziałowcem spółki.
Zdaniem Podatników, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęcie udziałów w spółce w zamian za aport powoduje powstanie po stronie udziałowca przychodu z kapitałów pieniężnych. Dochodem podlegającym opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym jest, zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy, różnica pomiędzy wartością nominalną udziałów, a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - czyli faktycznie poniesionymi wydatkami na nabycie nieruchomości (nie zaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów). Koszty faktycznie poniesione i nie zaliczone do kosztów uzyskania przychodu wyniosły 180 500zł. Udziałowcem spółki jest jeden z małżonków, lecz udziały stanowią współwłasność małżonków objętych wspólnością ustawową i oboje małżonkowie są współuprawnionymi z udziałów w spółce z o.o. Wobec faktu, że koszty uzyskania równe są uzyskanemu przychodowi nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty