Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2005, sygn. PDP 423-3 05-2 60, Urząd Skarbowy w Olkuszu, sygn. PDP 423-3 05-2 60
Czy dodatnie różnice kursowe powsałe w wyniku potrącenia (kompensata) dwóch wzajemnych wierzytelności są neutralne podatkowo?
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 18.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Przedsiębiorstwo ......................................... spółka z o.o. z siedzibą w ..................................... we wniosku z dnia 18.03.2005 r. pyta czy dodatnie różnice kursowe powstałe w wyniku potrącenia (kompensaty) dwóch wzajemnych wierzytelności są neutralne podatkowo tzn. nie stanowią przychodów podatkowych i przedstawia następujący stan faktyczny:- spółka posiada zobowiązanie wyrażone w walucie obcej (w EUR), od którego dokonuje potrącenia należności (kary umownej). W wyniku potrącenia zobowiązanie zostaje pomniejszone o wartość kary umownej i uregulowane w formie przelewu bankowego. Zobowiązanie wyceniono po kursie 4,3316 natomiast nota uznaniowa z tytułu kary umownej została wyceniona po kursie 4,1244 zł. Z uwagi na informacje prasowe dot. stanowiska Ministerstwa Finansów, iż różnice kursowe powstałe w wyniku kompensaty nie stanowią kosztów bądź przychodów podatkowych, podatnik ubiega się o potwierdzenie tego faktu przez organy podatkowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty