Wyrok SN z dnia 7 września 1995 r., sygn. I PRN 43/95

Przy ustalaniu charakteru stosunku prawnego łączącego ucznia zasadniczej szkoły zawodowej, odbywającego w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych naukę zawodu w zakładzie pracy, rozstrzygające znaczenie ma rzeczywista treść wzajemnych praw i obowiązków stron tego stosunku.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Kazimierza P., Aleksandra I., Mariana Z., Czesława H. przeciwko Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-R.” w R. o ustalenie, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (...) od wyroku Sądu Wojewódzkiego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 19 stycznia 1995 r. (...) – oddalił rewizję nadzwyczajną.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w Rzeszowie wyrokiem z 12.X.1994 r. (...) ustalił, iż powodowie Kazimierz P., Aleksander I., Marian Z. i Czesław H. w okresie od 1.IX.1951 r. do 30.VII.1953 r. podlegali przyuczeniu do zawodu w pozwanym zakładzie Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-R” w R., uprawniającym do wliczenia tego okresu do pracowniczego stażu pracy”. W uzasadnieniu wyroku Sąd Pracy stwierdził, że skoro powodowie wnosząc powództwo o ustalenie podali, iż rozstrzygnięcie tej kwestii jest im niezbędne nie tylko do celów emerytalnych bądź rentowych, ale również do uzyskania w przyszłości nagród jubileuszowych za 45 lat, to tym samym wykazali swój interes prawny w powództwie o ustalenie stażu pracy.

Wnosząc rewizję od tego wyroku pozwany zarzucił, że skoro powodowie uzasadnili interes prawny w powództwie o ustalenie potrzebą uzyskania w przyszłości nagród jubileuszowych, to sporny okres powinien zostać oceniony przez Sąd w kontekście przepisów zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 23.XII.1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Mon. Pol. nr 44, poz. 358 ze zm.). Stosownie zaś do § 2 ust. 1 pkt 1 tego zarządzenia, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się okresy zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy, nie zaś „przyuczenia do zawodu”, jak stwierdza Sąd w sentencji wyroku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne