08.03.2023

Wyrok NSA z dnia 8 marca 2023 r., sygn. II OSK 629/20

Zagospodarowanie przestrzenne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie sędzia NSA Tomasz Bąkowski sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa (spr.) po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 września 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 329/19 w sprawie ze skargi D. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] grudnia 2017 r., nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz D. R. kwotę 1227 (jeden tysiąc dwieście dwadzieścia siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 19 września 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 329/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: "WSA w Szczecinie") oddalił skargę D. R. (dalej: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. (dalej: "Kolegium") z [...] stycznia 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...], położonej w obrębie K.

2. Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

2.1. Decyzją z [...] grudnia 2017 r., nr [...], Wójt Gminy K. (dalej: "Wójt") odmówił ustalenia na rzecz D. R. warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...], położonej w obrębie K. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, we wnioskowanym rejonie znajduje się tylko jedna zagroda rolnicza, niemająca wspólnych granic z terenem inwestycji. W ocenie organu wprowadzenie intensywnej zabudowy jednorodzinnej w rolniczą przestrzeń spowoduje chaos urbanistyczny oraz zmianę pierwotnej funkcji, co kłóci się z zasadą dobrego sąsiedztwa. Ponadto organ pierwszej instancji stwierdził, że wnioskowana zabudowa nie stanowi kontynuacji cech zabudowy istniejącej w zakresie: szerokości elewacji frontowej, wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, linii zabudowy.

2.2. Kolegium, decyzją z [...] stycznia 2019 r., utrzymało w mocy decyzję Wójta. Organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1073, dalej: "u.p.z.p."), Wójt sporządził analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. W obszarze analizowanym znajduje się jedna działka zabudowana (nr [...]). Jak wynika z ustaleń analizy, jest to siedlisko rolnicze (zabudowa zagrodowa), co potwierdza wypis ewidencji gruntów i budynków. Okoliczność ta jest determinująca dla rozstrzygania w niniejszej sprawie, gdyż funkcja zabudowy zagrodowej koliduje z projektowaną zabudową mieszkaniową jednorodzinną. Kolegium podzieliło stanowisko Wójta, podkreślając, że funkcja zabudowy zagrodowej świadczy o tym, że w istocie stanowi ona inny, szczególny rodzaj zabudowy, odróżniający ją od zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej, a tym samym nie może być jej kontynuacją. Dodatkowo z zabudową zagrodową, a tym samym z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, wiąże się szereg różnego typu uciążliwości mających charakter immisji. Brak kontynuacji funkcji zabudowy przesądza już o zasadności odmowy ustalenia warunków zabudowy w niniejszej sprawie. Ustosunkowując się do zarzutów odwołania Kolegium stwierdziło, że nie wpływają one na kierunek rozstrzygania, przede wszystkim dlatego, że wskazana zabudowa na działce nr [...] nie pełni funkcji mieszkaniowej. Natomiast zabudowa na działce nr [...] znajduje się poza obszarem analizy, a ponadto jest również siedliskiem rolniczym (potwierdza to oznaczenie na mapie ewidencyjnej oraz zapis w ewidencji gruntów i budynków). Kolegium dodało też, że okoliczności sprawy nie uzasadniają wyznaczenia obszaru analizy w większym rozmiarze niż minimalny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne