30.05.2022

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2022 r., sygn. II OSK 375/22

Planowanie przestrzenne; Zagospodarowanie przestrzenne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ł. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2021 r. sygn. akt IV SA/Po 305/17 w sprawie ze skargi Ł. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 czerwca 2021 r., sygn. akt IV SA/Po 305/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Ł. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia 15 listopada 2016 r. nr SKO.4120.1935.286.2016.WZ w przedmiocie warunków zabudowy.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia 29 sierpnia 2016 r., nr 43 Prezydent Miasta Piły ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie miejsc postojowych i chodnika wraz z przebudową drogi wewnętrznej w granicach działek nr [...] i [...] (obr. [...]) położonych przy ul. [...] w P..

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniu 18 stycznia 2016 r. wpłynął do Spółdzielni Mieszkaniowej [...] z siedzibą w P. wniosek w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie miejsc postojowych i chodnika wzdłuż ul. [...] w P. na działkach oznaczonych nr ewidencyjnymi [...] i [...] (obr. [...]). W dniu 1 lutego 2016 r. wnioskodawca rozszerzył zakres planowanej inwestycji o przebudowę dróg wewnętrznych.

Określone we wniosku zamierzenie inwestycyjne planowane jest na obszarze dla którego brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w związku z czym warunki zabudowy i zagospodarowania wymagają ustalenia w drodze decyzji. Oceniono spełnienie warunku wynikającego z art. 61 u.p.z.p. i stwierdzono, że teren inwestycji nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolne i nieleśne. Przeprowadzono analizę wynikającą z art. 53 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z której wynika, że spełnione zostały warunki określone w art. 61 tej ustawy. Uzyskano też wymagane pozytywne uzgodnienia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Pile decyzją z dnia 15 listopada 2016 r. nr SK0.4120.1935.286.2016.WZ po rozpatrzeniu odwołania Ł. S. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne