27.06.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2023 r., sygn. II GSK 1237/22

Podstawowym elementem pozwalającym stwierdzić, że doszło do naruszenia zakazu reklamy apteki lub jej działalności jest zamiar przyciągnięcia potencjalnych klientów do dokonania zakupu produktu leczniczego, lub wyrobu leczniczego w konkretnej aptece, zwiększenia konsumpcji produktów leczniczych, a przez to zwiększenie obrotów tej apteki.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. Sp. z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 3488/21 w sprawie ze skargi H. Sp. z o.o. w T. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 9 kwietnia 2021 r. nr PR.61.144.2020.NP.2 w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia naruszenia zakazu prowadzenia reklamy ogólnodostępnej oraz nałożenie kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od H. Sp. z o.o. w T. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 8 lutego 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 3488/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. Sp. z o.o. w T. (dalej powoływana także jako skarżąca spółka) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej powoływany także jak organ, GIF) z 9 kwietnia 2021 r., w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia naruszenia zakazu prowadzenia niedozwolonej reklamy apteki ogólnodostępnej oraz nałożenia kary pieniężnej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie prawnym i faktycznym sprawy.

W dniu 23 września 2020 r. pracownik Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Gorzowie Wielkopolskim sporządził notatkę służbową wskazującą, że w dniu 15 września 2020 r., wykonał dwa zdjęcia wejścia do apteki ogólnodostępnej o nazwie "H." zlokalizowanej w Z. przy ul. [...]. Do przedmiotowej notatki dołączono fotografie przedstawiające witryny okienne ww. apteki z plakatami o treści: "Zadzwoń, Zamów, Odbierz". W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że plakaty "Zadzwoń, Zamów, Odbierz", były eksponowane w aptece w okresie od 20 maja 2020 r. do 1 października 2020 r. Jednocześnie spółka oświadczyła, że ww. plakaty były eksponowane w ramach akcji informacyjnej, podjętej w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną.

Decyzją z 6 listopada 2020 r., Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gorzowie Wielkopolskim umorzył postępowanie w sprawie stwierdzenia naruszenia zakazu reklamy aptek zawartego w art. 94a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 944 ze zm.), dalej powoływana jako "u.p.f." przez skarżącą spółkę przez prowadzenie reklamy apteki ogólnodostępnej o nazwie "H." zlokalizowanej w Z. przy ul. [...], i jej działalności poprzez eksponowanie plakatów "Zadzwoń, Zamów, Odbierz" oraz nałożył na skarżącą spółkę karę pieniężną w wysokości 15 000 zł z tytułu naruszenia zakazu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne