Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. II GSK 1770/21
Działalność gospodarcza
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Krzysztof Dziedzic po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 996/20 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia (koncesji) na prowadzenie apteki ogólnodostępnej 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od P. K. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 360 zł (trzysta sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 4 listopada 2020 r. (sygn. akt V SA/Wa 996/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargę P. K. (dalej zwanego "Skarżącym") na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej zwanego "GIF") z [...] lutego 2020 r. (nr [...]) w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniach [...] sierpnia 2019 r. Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (dalej zwany "WIF") przeprowadził kontrolę doraźną w aptece przy ul. [...] we Wrocławiu, prowadzonej przez Skarżącego na podstawie koncesji na prowadzenie apteki otwartej typu B udzielonej decyzją Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z [...] sierpnia 1990 r. Przedmiotem kontroli doraźnej był obrót produktami leczniczymi zawierającymi w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym. W trakcie kontroli ustalono m.in., że w aptece sprzedawano produkty lecznicze zawierające w składzie pseudoefedrynę (substancję o działaniu psychoaktywnym), posiadające kategorię dostępności "wydawane bez przepisu lekarza - OTC", w znacznych ilościach (przekraczających indywidualne zapotrzebowanie pacjentów), przy czym część transakcji była dokonywana bez fiskalizacji sprzedaży w momencie wydania leku. Ponadto na stanie magazynowym apteki stwierdzono obecność ww. produktów w ilościach odbiegających od tych, które powinny znajdować się w magazynie wedle przedstawionej przez przedsiębiorcę dokumentacji. Kontrolujący ustalili też, że produkty lecznicze zawierające w składzie pseudoefedrynę były przechowywane w pomieszczeniach apteki do tego nieprzeznaczonych (pomieszczenie administracyjne, korytarz) w ilościach utrudniających komunikację między pomieszczeniami apteki. Z kontroli doraźnej sporządzono protokół, który został podpisany przez kierownika apteki bez wnoszenia zastrzeżeń do treści tego dokumentu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty