28.09.2021 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 28 września 2021 r., sygn. II GSK 1408/21

Działalność gospodarcza; Kara administracyjna

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Beata Sobocha-Holc (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[A.]" sp. j. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lutego 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 2617/20 w sprawie ze skargi "[A.]" sp. j. w K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie usunięcia uchybień stwierdzonych w trakcie kontroli w aptece ogólnodostępnej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od "[A.]" sp. j. w K. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 9 lutego 2021 r. sygn. VI SA/Wa 2617/20, oddalił skargę "[A.]" sp. j. w K. (dalej: skarżąca, Spółka) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z [...] września 2020 r. w przedmiocie usunięcia uchybień stwierdzonych w trakcie kontroli w aptece ogólnodostępnej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W wyniku przeprowadzonej 23 maja 2019 r. kontroli planowej apteki ogólnodostępnej o nazwie [A.] zlokalizowanej w W., przy ul. S. [...], z której sporządzono protokół z 13 czerwca 2019 r., stwierdzono nieprawidłowości i uchybienia w postaci:

1. naruszenia art. 43 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 357; dalej cyt. jako: ust. o refund. leków) z uwagi na brak informacji dla pacjentów w widocznym i łatwo dostępnym miejscu o możliwości nabycia tańszego odpowiednika leku lub produktu leczniczego;

2. naruszenia § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki (Dz. U. poz. 1565 z późn. zm.; dalej cyt. jako: rozporz. w spr. war. prowadz. apteki z uwagi na brak należytej czystości (brudne ściany, miejscami zniszczone) w lokalu apteki, w tym w izbie ekspedycyjnej i w komorze przyjęć, tj. miejscu czasowego przechowywania produktów leczniczych;

3. naruszenia zasad przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w aptece z uwagi na wykorzystywanie pomieszczenia:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne