02.09.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 września 2022 r., sygn. II GSK 686/19

Zawieszenie/podjęcie postępowania; Administracyjne postępowanie; Działalność gospodarcza

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 stycznia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 1102/18 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. w S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 21 sierpnia 2018 r. nr 2401-IOA1.4200.1.2018.EB w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. Sp. z o.o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 stycznia 2019 r., sygn. akt III SA/Gl 1102/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę P. sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z 21 sierpnia 2018 r. w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła P. sp. z o.o. w S. (dalej "skarżąca"), wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA w Gliwicach, zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych oraz rozpoznanie sprawy na rozprawie.

Na podstawie art. 174 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej "p.p.s.a.") zarzuciła naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wspływ na wynik sprawy, tj.

1. art. 145 § pkt 1 lit. c p.p.s.a. poprzez nieuwzględnienie skargi, mimo rażącego naruszenia przez organ przepisów postępowania, tj. art. 187 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540; dalej "o.p.") w zw. z art. 191 o.p. w zw. z art. 122 o.p., poprzez błędną ocenę zebranego w sprawie materiału dowodowego, a tym samym ustalenie, że w sprawie cofnięcia skarżącej pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego nie występuje zagadnienie wstępne, od którego rozstrzygnięcia uzależnione jest rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji, podczas gdy prawidłowa ocena zebranego w sprawie materiału dowodowego powinna prowadzić do wniosku przeciwnego, tj. iż w przedmiotowej sprawie występują zagadnienia wstępne w rozumieniu art. 201 § 1 pkt 2 o.p. w postaci ustalenia, że skarżąca nie była zobowiązana do składania deklaracji VAT-14, z których wynika zaległość podatkowa będąca podstawą cofnięcia P. Sp. z o.o. zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, a tym samym ustalenia, że spółka nie miała zaległości podatkowej stanowiącej podstawę cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego ewentualnie ustalenia, czy P. Sp. z o.o. może zaliczyć zwroty nadwyżek podatku naliczonego nad należnym wskazanych w deklaracjach VAT-7 za październik i listopad 2016 r. na poczet zaległości podatkowych z tytułu złożonych deklaracji VAT-14; ustalenia, czy skarżąca ma prawo złożyć skutecznie prawnie deklaracje VAT-14, w których wykaże, iż podatek do zapłaty wynosi "0 zł"; ustalenia, czy skarżącej należy odroczyć termin płatności ww. zaległości podatkowych w razie ustalenia, że takowe istnieją oraz poprzez nieustalenie bezpośredniego wpływu wskazanych przez skarżącą postępowań sądowoadministracyjnych oraz podatkowych i celno-skarbowych na postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego,

2. art. 145 § pkt 1 lit. c p.p.s.a. poprzez nieuwzględnienie skargi, mimo rażącego naruszenia przez organ przepisów postępowania, tj. art. 201 § 1 pkt 2 o.p. poprzez nieprawidłowe uznanie, że w sprawie cofnięcia skarżącej pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego nie występuje zagadnienie wstępne, od którego rozstrzygnięcia uzależnione jest rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji, podczas gdy w przedmiotowym postępowaniu występują zagadnienia wstępne w rozumieniu ww. przepisu w postaci ustalenia, że skarżąca nie była zobowiązana do składania deklaracji VAT-14, z których wynika zaległość podatkowa będąca podstawą cofnięcia P Sp. z o.o. zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, a tym samym ustalenia, że spółka nie miała zaległości podatkowej stanowiącej podstawę cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego ewentualnie ustalenia, czy P. Sp. z o.o. może zaliczyć zwroty nadwyżek podatku naliczonego nad należnym wskazanych w deklaracjach VAT-7 za październik i listopad 2016 r. na poczet zaległości podatkowych z tytułu złożonych deklaracji VAT-14; ustalenia, czy skarżąca ma prawo złożyć skutecznie prawnie deklaracje VAT-14, w których wykaże, iż podatek do zapłaty wynosi "0 zł"; ustalenia, czy skarżącej należy odroczyć termin płatności ww. zaległości podatkowych w razie ustalenia, że takowe istnieją, co w konsekwencji doprowadziło do bezpodstawnego niezastosowania ww. przepisu i odmowy zawieszenia przedmiotowego postępowania, mimo zaistnienia przesłanek obligujących organ do zawieszenia ww. postępowania, tj. wystąpienia zagadnienia wstępnego w rozumieniu art. 201 § 1 pkt 2 o.p. do czasu:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne