22.09.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 22 września 2022 r., sygn. II GSK 693/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Marek Krawczak po rozpoznaniu w dniu 22 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 listopada 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 1500/18 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 15 czerwca 2018 r. nr PR.61.9.2017.KBU.2 w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej również "WSA" i "Sądem pierwszej instancji") wyrokiem z 14 listopada 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 1500/18, działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargę W. K. (zwanego dalej "Skarżącym" lub "Skarżącym kasacyjnie") na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej zwanego "GIF") z 15 czerwca 2018 r. nr PR.61.9.2017.KBU.2 w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej.

I.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

W kwietniu 2017 r. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Krakowie (dalej zwany "WIF") został powiadomiony o podejrzeniu prowadzenia przez Skarżącego reklamy należącej do niego apteki ogólnodostępnej o nazwie [...], zlokalizowanej w K. przy ul. [...] (zwanej dalej "Apteką"), poprzez plakat wystawiony za szybą witryny o treści "15 minut tyle potrzebujemy aby wykonać lek robiony".

WIF przeprowadził 17 maja 2017 r. kontrolę doraźną w Aptece pod kątem przestrzegania zakazu reklamy apteki i jej działalności – art. 94a ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 2142 z późn. zm.; zwanej dalej "Pf"). W trakcie kontroli stwierdzono, że w oknie izby ekspedycyjnej znajduje się tablica, widoczna na zewnątrz Apteki, z informacją o treści "[...] 15 min tyle potrzebujemy aby wykonać lek robiony*" z dopiskiem "*nie dotyczy czopków, globulek, proszków dzielonych zależy od dostępności skalników". Kierownik Apteki (mgr farm. A. M.) złożyła w dniu kontroli pisemne oświadczenie, że "została ona umieszczona prawdopodobnie w lutym 2017 r. O umieszczeniu tablicy zadecydował właściciel apteki. Zainteresowanie pacjentów tak szybkim sporządzeniem leku recepturowego nie jest duże. W ciągu tygodnia takie sytuacje zdarzają się około 5 razy. Zazwyczaj pacjenci wolą odebrać lek recepturowy w dniu następnym."

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne