09.04.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2021 r., sygn. I FSK 1711/18

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30 maja 2018 r. sygn. akt I SA/Go 103/18 w sprawie ze skargi J.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 19 grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia na majątku podatnika przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za czerwiec i lipiec 2016 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna dotyczy wyroku z 30 maja 2018 r., sygn. akt I SA/Go 103/18, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę J.K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z 19 grudnia 2017 r. w przedmiocie zabezpieczenia na majątku podatnika przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za czerwiec i lipiec 2016 r.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w D. w decyzji z 14 września 2017 r. orzekł o zabezpieczeniu na majątku J.K. (dalej: "strona" lub "skarżący") przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za czerwiec i lipiec 2016 r. na łączną kwotę 392.636 zł.

Po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez stronę, organ drugiej instancji utrzymał powyższe rozstrzygnięcie w mocy. Organ odwoławczy wskazał, że skarżący w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w kontrolowanym okresie zajmował się handlem hurtowym, którego przedmiotem była głównie różnego rodzaju kawa, w mniejszej ilości słodycze i artykuły chemiczne. Ustalono, że towar nabywany przez skarżącego głównie w ramach wewnątrzwspólnotowych nabyć towaru sprzedawany był w znacznych ilościach do niemieckiej firmy. Dokonywaną na rzecz tej firmy sprzedaż skarżący dokumentował fakturami VAT - stawka podatku VAT 0% i ewidencjonował w prowadzonych księgach podatkowych jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne