16.12.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 97/17

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek (sprawozdawca), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia del. WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Wielobranżowego P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 października 2016 r. sygn. akt VIII SA/Wa 186/16 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Wielobranżowego P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 grudnia 2015 r. nr 1401-PT-2.4213.63.2015.ASu w przedmiocie podatku od towarów i usług za wskazane miesiące od grudnia 2006 r. do grudnia 2007 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 października 2016 r., VIII SA/Wa 186/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.), powoływanej dalej jako: "P.p.s.a.", oddalił skargę Przedsiębiorstwa Wielobranżowego P. sp. z o. o. z siedzibą w W. (dalej: "Spółka", "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 grudnia 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od grudnia 2006 r. do grudnia 2007 r. (pełny tekst uzasadnienia orzeczenia dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/, dalej: "CBOSA").

Z uzasadnienia orzeczenia wynika, że decyzją z 28 grudnia 2015 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po rozpatrzeniu odwołania Spółki, utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie z 15 września 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wskazane wyżej okresy rozliczeniowe. Organ pierwszej instancji przeprowadził wobec Spółki postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od grudnia 2006 r. do grudnia 2007 r. Na podstawie dokumentów źródłowych organ kontroli skarbowej ustalił, że jednym z głównych źródeł przychodu Spółki było pośrednictwo w świadczeniu usług telekomunikacyjnych w technologii VoIP, polegającej na przesyłaniu dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych. Analiza przedłożonych przez stronę rejestrów zakupu VAT za objęte kontrolą okresy wykazała, że Spółka ujęła w nich i przyjęła do rozliczenia podatku od towarów i usług dane wynikające z faktur VAT za pośrednictwo w świadczeniu międzynarodowych usług telekomunikacyjnych w technologii VoIP realizowanych pomiędzy [...] a [...], wystawionych przez R. sp. z o.o. W ramach realizacji usług pośrednictwa w świadczeniu usług VoIP w połączeniach między [...] a [...], Spółka była dodatkowo obciążana fakturami VAT za zarządzanie systemami teleinformatycznymi wystawionymi przez pośrednika R. Sp. z o.o., tj. za usługi towarzyszące usłudze VoIP. Ponadto skarżąca w tym czasie wystawiała faktury sprzedaży VAT z tytułu pośrednictwa w świadczeniu międzynarodowych usług telekomunikacyjnych w technologii VoIP w połączeniach pomiędzy [...] a [...] na rzecz podmiotu zagranicznego B[...] LLC L. B.. W badanym okresie był to jedyny kontrahent po stronie sprzedaży w zakresie tej działalności.

W oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy organ pierwszej instancji stwierdził, że usługi pośrednictwa w świadczeniu usług telekomunikacyjnych w technologii VoIP nie były w rzeczywistości świadczone. W ocenie organu kontroli skarbowej przedmiotowe transakcje stanowiły oszustwo podatkowe, tzw. "karuzelę podatkową" z udziałem polskich i [...] podmiotów, polegającą na pozornym świadczeniu usług VoIP i pozornym świadczeniu usług towarzyszących tym usługom, w celu uzyskania przez Spółkę nienależnego zwrotu VAT. Jak ustalono ruch telekomunikacyjny wykazany na fakturach miał odbywać się z [...] na [...]. Jednak żaden z podmiotów pośredniczących nie realizował połączeń na [...], jak też serwery nie łączyły się bezpośrednio z operatorem [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne