21.02.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2023 r., sygn. I FSK 441/18

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Sz 10/16 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 27 października 2015 r., nr [...]; [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2012 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 27 października 2015 r., nr [...]; [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie na rzecz A. A. kwotę 17.451 (słownie: siedemnaście tysięcy czterysta pięćdziesiąt jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 3 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Sz 10/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. A. (dalej skarżący, strona) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z 27 października 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2012 r. (ww. wyrok oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu opublikowane zostały w bazie internetowej NSA: www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

2.1. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w S. (dalej organ pierwszej instancji) decyzją z 10 marca 2015 r. określił stronie wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w kwotach niższych niż w złożonych deklaracjach VAT-7. Podstawą decyzji było stwierdzenie przez organ, że faktury wystawione na rzecz F. [...], G. [...], S. [...], T. [...], L. [...], Z. [...] nie przedstawiają rzeczywistego przebiegu transakcji pomiędzy wskazanymi na nich podmiotami.

W ocenie organu pierwszej instancji skarżący uczestniczył w oszustwie podatkowym, o czym świadczyć miały: informacje uzyskane od zagranicznych administracji podatkowych, występowanie zagranicznych administracji podatkowych o udzielenie takich informacji na temat transakcji w których uczestniczył skarżący, liczba podmiotów uwikłanych bądź podejrzanych o uczestnictwo w oszustwach podatkowych, na rzecz których strona wystawiła kwestionowane faktury, wartość faktur wystawionych na rzecz podejrzanych kontrahentów i ich procentowy udział w ogólnej wartości zawartych w badanym okresie transakcji sprzedaży wykazanych jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (w 2012 r. - 6.054.259,30 zł, co stanowi około 87 % wartości wszystkich zawartych w tym okresie transakcji), powtarzalny schemat działania podatnika przy zawieraniu transakcji z podejrzanymi kontrahentami w innych badanych okresach rozliczeniowych, tj. od stycznia 2010 r. do grudnia 2011 r. oraz od stycznia do sierpnia 2013 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne