07.06.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2024 r., sygn. I FSK 1499/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (spr.), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, Protokolant Jan Żołądź, po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. Sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1243/19 w sprawie ze skargi D. Polska Sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 21 czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec i kwiecień 2016 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. Sp. z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1243/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę D. sp. z o.o.

w S., powoływanej dalej jako "skarżąca", "spółka", na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 21 czerwca 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec i kwiecień 2016 r. Wymieniony wyrok oraz pozostałe orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego: http://orzeczenia.nsa.gov.pl.

Skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku, zaskarżając go w całości. W ramach podstawy kasacyjnej określonej w art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjny (Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", zarzucono naruszenie prawa materialnego, tj.:

1) art. 2 pkt 25a i 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.p.t.u.", poprzez błędną interpretację skutkującą nierozgraniczeniem usług sprzedaży Elektronicznych Jednostek Doładowania telefonów (art. 2 pkt 25a u.p.t.u.) oraz usług sprzedaży kluczy aktywacyjnych do gier [...] (art. 2 pkt 26 u.p.t.u.), w sytuacji, gdy są to dwie oddzielne usługi, z których klucze aktywacyjne do gier [...] nie wymagają karty SlM i nie ma znaczenia dla usługobiorcy waluta doładowania, w jakim kraju zostanie użyte doładowanie (brak kosztu połączeń za minutę), gdyż w zależności od wartości doładowania usługobiorca uzyskiwał daną ilość miesięcy abonamentu;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne