10.05.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 maja 2024 r., sygn. I FSK 1662/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Ryszard Pęk (spr.), Sędzia WSA (del.) Dominik Mączyński, Protokolant Jan Żołądź, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 8 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Lu 165/19 w sprawie ze skargi E. I. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. z dnia 21 grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień i wrzesień 2015 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. I. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. kwotę 4.050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 8 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Lu 165/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę E.I. (dalej skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby administracji Skarbowej w L. z 21 grudnia 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec, sierpień i wrzesień 2015 r.

2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

2.1. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku ustalił, że decyzją z 21 grudnia 2018 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w L. (dalej organ drugiej instancji) uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. (dalej organ pierwszej instancji) w części dotyczącej rozliczenia w podatku od towarów i usług oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za wrzesień 2015 r. i określił za ten miesiąc nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w innej wysokości, natomiast utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej rozliczenia podatku od towarów i usług za lipiec i sierpień 2015 r.

2.2. W ocenie Sądu pierwszej instancji zaskarżona decyzja nie naruszała prawa, gdyż prawidłowe były ustalenia faktyczne będące podstawą jej wydania, tj. że wystawione na rzecz skarżącej przez firmę M.S. w W. faktury VAT nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych, a zatem że skarżąca odliczyła podatek naliczony z naruszeniem art. 88 ust.3a pkt 4 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., poz. 1054 ze zm., dalej ustawa o VAT). Powyższe ustalenia oznaczały także, że skarżąca nie mogła dokonać dostawy tych towarów, w ramach TAX FREE na rzecz podróżnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne